Webová konzole
Webová konzole
Průběh vykonávání uživatelského programu je možné logovat pomocí webové konzole.
Jejím smyslem je možnost nahrazení klasické sériové linky. Její výstup je možné najít v Portálu Byzance v záložce Hardware, vždy v konfiguraci konkrétního zařízení.
Výhody a nevýhody
Výhodou webové konzole je, že je díky ní možno monitorovat libovolné zařízení na dálku, či si vypisovat průběhy kódu. Není nutná fyzická přítomnost zařízení a připojení k počítači USB kabelem, či použití FTDI převodníku. Odpadají problémy s instalací driveru sériové linky, nastavení baud rate, parity a dalších.
Nevýhodou je, že vyžaduje, aby bylo zařízení stále připojeno k internetu. Dalším problémem může být fakt, že příliš velké množství logů může velmi zpomalovat běh programu, zvláště při pomalém připojení.
Použití
Konzole je implementována jako statická třída, funguje automaticky od začátku běhu programu (není nutná její inicializace) a obsahuje následující veřejné metody dostupné uživateli.
Jednoduchý příklad kódu, který využívá Konzoli může být například takovýto
#include "byzance.h"
void loop(){
if(Console::enabled()){
printf("console is enabled\n");
Console::error("this is some error\n");
Console::warn("this is some warning\n");
Console::info("this is some info\n");
Console::debug("this is some debug\n");
Console::trace("this is some trace\n");
} else {
printf("console is disabled\n");
}
Thread::wait(1000);
}
Vlastnosti konzole
Fukce error, warning, info, log, debug a trace slouží k logování různých úrovní různých vlastních událostí, parametricky jsou shodné s C/C++ fukcí printf. Logy konzole se automaticky přenášejí do webového rozhraní Becki pomocí protokolu MQTT, kde zařízení může uživatel sledovat. Návratovou hodnotou je možné detekovat, jestli informace dorazila do webového rozhraní.
Fukce enabled slouží k zjištění, jestli je logování do webové konzole zapnuto. Logování se automaticky vypíná, pokud logy nikdo neodebírá.
Last updated