Paměť RAM
Volatilní paměť
Volatitní paměť je na v řídících jednotkách použitých mikrokontrolérech STM32 tvořena jedním či dvěma moduly a to jde o paměť RAM a paměť CCM.
RAM
Plnohodnotná paměť pro náhodný přístup, lze k ní přistupovat z programu mikrokontroléru (jádra) a z periferií vestavěných v mikrokontroléru (přes DMA). Z pohledu uživatele nemá tato paměť omezení při použití.
CCM (Core Coupled Memory)
Jedná se o neplnohodnotnou RAM, její omezení plyne především z toho, že není schopna pracovat s DMA; lze ji například použít pro různé překladové tabulky, jejichž výčet z paměti FLASH by byl časově náročný a je proto proveden jen jednou při startu procesoru
Rozložení paměti v C a linkování
Z hlediska programování v jazyce C je možné rozdělit proměnné dle platnosti:
globální - definice vně složeného příkazu
lokální - definice uvnitř složeného příkazu
statické - definice s klíčovým slovíčkem ''static''
dynamické - alokováno funkcí (např. malloc)
konstantní - definice s klíčovým slovíčkem ''const''
Z hlediska toho, zda jsou proměnné inicializované:
inicializované
neinicializované
C překladač využívá několik oblastí pro práci s pamětí:
.bss - RAM; má pevnou velikost, oblast je nulována
.data - RAM; má pevnou velikost, oblast je inicializována kopírováním z paměti FLASH
stack + heap - zbylé volné místo v RAM, přičemž oblast pro heap je zaplňována od nejnižší adresy výše a stack od nejvyyší adresy níže
.text - FLASH, oblast pouze pro čtení
Proměnné dle typu jsou přiřazeny do jednotlivých oblastí dle následující tabulky
globální
lokální
statická
konstantní
inicializovaná
.data+flash
stack
.data + flash
flash
neinicalizovaná
.bss
stack
.bss
flash
Do oblasti .bss tedy míří statické a globální neinicializované proměnné. Tyto proměnné musí být přístupné po celý běh programu a je znám jejich počet a datové typy a tedy i celková velikost. Vzhledem k faktu, že proměnné nejsou inicializované, není třeba nikde ukládat jejich inicializační hodnotu ve nevoalitní paměti (FLASH). Z hlediska využití paměti není prakticky rozdíl mezi globální a statickou proměnnou, přestože statická proměnná je platná pouze v použitém souboru.
Oblast .data je podobná oblasti .bss, s tím rozdílem, že jsou zde uloženy inicializované globální a statické proměnné. Bezprostředně po spuštění programu je tato oblast zaplněna svým inicializačním klonem z nevoalitní paměti (FLASH).
Oblast stack a heap vyplňuje zbytek paměti RAM. Stack je využíván pro lokální proměnné v jednotlivých složených příkazech - inicializací proměnných je stack postupně zvětšován, koncem složeného příkazu jsou jednotlivé funkce opět dealokovány ze stacku => dealokace probíhá ve opačném pořadí jako alokace, nezpůsobuje tedy fragmentaci paměti. Oblast heap je určena pro dynamickou alokaci (například pomocí ''malloc()''), její alokace i dealokace je plně v režii programátora a nevhodnou skladbou alokací/dealokací může způsobit rozsáhlou fragmentaci paměti.
Oblast .text je určená pro read-only (nebo alespoň read-mostly) operace. Čtení z této paměti může být pomalejší.
Last updated