Upload kódu z GUI
Last updated
Last updated
Programování je možné přes Byzance portál přes ethernet (online), ale někdy je tento postup nežádoucí. V případě vývoje, nebo tzv. ''bricknutí'' je třeba použít programátor - jak na bootloader, tak na hlavní firmware.
Obvykle používáme programátor ST-LINK a utilitu ST-LINK UTILITY. Místo programátoru ST-LINK může posloužit i například libovolná deska STM32, která programátor obsahuje (tyto desky bývají velmi levné a dostupné).
Byzance zařízení se připojí k ST-LINKu pomocí adaptéru ZPPG3_ADPTR. Pro připojení adaptéru k zařízení slouží plochý kablík, k ST-LINKU se adaptér připojí propojovacími vodiči dle obrázku. Obvykle stačí zapojit jen 5 vodičů, jejichž pozice jsou na obrázku zvýrazněny.
V případě, že použijeme ST-LINK na desce Nucleo, propojení bude dle obrázku níže. SWO pin zůstane nezapojen, dále je nutné rozpojit propojky (zakroužkované), které ST-LINK propojují s deskou Nucleo.
Utilita se po kliknutí na ikonu ''blesk'' (třetí zleva v menu) zkomunikuje s programátorem, skrz který zjistí verzi připojeného mikrokontroléru. Pokud toto neproběhne správně, není programátor připojen v PC, není v PC nainstalován příslušný driver, nebo je rozpojeno SWD rozhraní mezi programovaným zařízením a programátorem. Někdy k chybě dochází samovolně a třeba odpojit a zapojit všechny konektory, popřípadě zkontrolovat zapojení SWD, kvůli případném prohození pinů (nebo otočení konektoru).
V případě, že je vše v pořádku, programátor se po kliknutí na ikonu ''blesk'' spojí se zařízením a identifikuje jeho mikrokontrolér. V informační konzoli dole se zobrazí identifikátory mikrokontroléru a v tabulce uprostřed se automaticky vypíše začátek FLASH pamětí s vektory přerušení (které nejsou pro účely programování důležité.
Programování může začít kliknutím na modrou složku ''open file'' vlevo nahoře. V průzkumníku souborů je potom nutné vybrat *.bin soubor zvoleného firmware či bootloaderu. Vypálení do mikrokontroléru následuje stiskem tlačítka ''program - verify'' (6. ikona zleva). Zde je nutné zkontrolovat adresu a režim vypalování. Adresy je možné zjistit v článku [[memory:internal|interní paměť mikrokontroléru]]. V zásadě platí, že bootloader se vypaluje na adresu ''0x08000000'' a firmware na adresu ''0x08010000'', adresy je ale nutno překontrolovat podle zvoleného targetu. Správné zadání adresy je velmi kritické, protože v případě překlepu se přepíše špatná část mikrokontroléru a může dojít k tzv. ''bricknutí''. Je důležité si neplést kolonku ''Memory display'' (zakroužkováno červeně), která pouze slouží k zobrazení části paměti, ale nikoliv k programování. Programovací adresa ''Start address'' je zakroužkována modře. Upload se spustí kliknutím na tlačítko ''Start''.